Prilliklaasidel ehk –läätsedel on palju erinevusi: klaasi paksus, nägemisalad, nägemismugavus, kasutusvaldkond, pinnakatted, UV-kaitse jm. Just Sulle sobiva prilliklaasi materjali valik sõltub optilise korrektsiooni suurusest ning klaasi/prillide kasutuseesmärgist.
Õige valiku tegemisel aitab teid meie Optikalabori müüja.
Prilliklaaside materjaliks oleme valinud maailmas tehnoloogiliselt kõige innovatiivsemaks ja kvaliteetsemaks peetava Jaapanis toodetud MR™-materjali.
MR™ on kõrge murdumisnäitajaga optilise klaasi materjal, mis prilliomanikule tähendab õhemaid, kergemaid, suurema UV-kaitsega ja parema optilise kvaliteediga prilliklaase. Optikalabori prillide valmistamise töökoda on varustatud tipptasemel seadmetega.
Prilliklaaside materjalid
Prilliklaasidele on võimalik tellida erinevaid pinnakatteid. Mõnest pinnakattest on abi prilliklaaside ehk prilliläätsede väljanägmise parandamiseks, vastupidavuse suurendamiseks või puhastamise hõlbustamiseks, teistest jälle nägemise või kasutusmugavuse parandamiseks.
Kõvapinnaga prilliläätse puhul on suhteliselt pehmele plastikpinnale kantud spetsiaalne vedelik, mis muudab läätse pinna vastupidavamaks.
Peegeldusvastane kate aitab vähendada prilliläätse pinnal tekkivat ebamugavat ja nägemisteravust halvendavat valguse peegeldumisefekti. Selline pinnakate sobib eriti hästi arvutikasutajatele või pimedal ajalt autoga sõitmiseks. Lisaks sellele on peegeldusvastase kattega lääts märkamatum ning tundub silma ees kergem. Peegeldusvastasele kattele on võimalik lisada veel vetthülgav pinnakate.
Vett ja mustust hülgav pinnakate (hüdrofoobne pinnakate) vähendab prillide liiga sagedase puhastamise vajadust, kuna see pinnakate on äärmiselt sile. Superhüdrofoobne töötlus annab eriti sileda pealiskihi – klaasidele ei jää pidama mustus ega veepiisad. Hüdrofoobse pinnakattega klaasid “higistavad” tunduvalt vähem ning nende puhastamiseks piisab kui kasutate spetsiaalset mikrofiiberlappi.
Prilliklaaside tüübid
Ühevaatelised ehk monofokaalsed klaasid on sama tugevusega kogu klaasi ulatuses. Sellised klaasid sobivad Sulle juhul, kui vajad prille kas ainult kaugele või lähedale vaatamiseks. Näiteks kui loed palju, ning kaugele vaatamiseks Sa prille ei vaja või vastupidi.
Mitmevaatelised ehk multifokaalsed klaasid on mõeldud nii lähedale kui kaugele vaatamiseks. Multifokaalsed klaasid jagunevad kahevaatelisteks ja progresseeruvateks.
Kahevaatelised ehk bifokaalsed klaasid võimaldavad oma vaatevälja „jagada“ – klaaside ülaosa võimaldab vaadata kaugemale ning läbi klaaside alaosa on on võimalik lugeda. Sellised klaasid tunned ära poolkuu-taolise „luugi“ järele klaasi pinnal.
Progressiivklaaside tugevus muutub sujuvalt ülaosast kui alaosani, mistõttu moodustub klaasi keskosas sobiv optiline tugevus ka nö keskdistantsi jaoks. Selliste prillidega näed igale vajalikule distantsile, kuid mitte igast klaasi osast – igale distantsile vastab teatud ala klaasil. Need klaasid sobivad Sulle juhul, kui vajad prille erinevatele kaugustele vaatamiseks.
Prillilabor kasutab põhiliselt C-Welli progressiivklaase, mis on toodetud FreeForm tehnoloogiat kasutades. See tähendab, et läätse pind modelleeritakse matemaatiliselt, mis annab suuremad võimalused läätse pinna töötlemiseks vastavalt prillikandja vajadusele. Lääts ei ole enam standardne ja fikseeritud parameetritega nagu tavatehnoloogiat kasutades.
Niinimetatud arvuti-, töö- või kontoriprillid on parim valik neile, kes peavad pidevalt vaatama erinevatele lähidistantsil olevatele kaugustele – näiteks tehes arvutiga tööd, tuleb vaadata nii ekraani, klaviatuuri kui arvuti kõrval olevat teksti.
Arvutiga tööks on võimalik tellida ka 0-dioptriga (st ei korrigeeri nägemistugevust) peegeldumisvastase kattega prillid. Sellised prillid aitavad normaalse nägemise korral vähendada monitori ekraanil tekkivaid peegeldusi ning parandada nägemiskvaliteeti. Nii väsivad silmad vähem. Arvestama peab sellega, et need prillid tuleb eest ära võtta, kui soovid kontoris ringi liikuda – muidu on nägemine udune.
Kas Sul võiks vaja minna toonitud või fotokroomseid prilliklaase?Toonitud prillilääts on tavaline päikeseprilliklaas, millega saab nägemist korrigeerida. Need võivad olla nii ühetoonilised kui sujuva üleminekuga (ülemine osa tumedam, alumine heledam). Toonitud prilliklaase tehakse mitmes erinevas värvitoonis (pruunid, hallid, rohekad).
Fotokroomsete prilliklaaside puhul muutub klaasi värv UV-kiirguse mõjul – mida rohkem on päikest (UV-kiirgust), seda tumedamaks muutub klaas. Kuigi see tundub olema väga mugav lahendus ka autojuhtidele, tuleb meeles pidada, et kui auto esiklaas on UV-kiirguse filtriga, siis ei pruugi tavalised fotokroomsed läätsed piisavalt tumeneda.
Osad fotokroomsed klaasid muudavad aga värvi nähtava valguse kiirguse mõjul. Sellised klaasid sobivad hästi ka autojuhtidele.
Fotokroomse katte saab lisada igale prilliklaasile ning sellele lisada omakorda peegeldumisvastase või hüdrofoobse pinnakatte.